Údržba tiskárny

O tiskárnu je potřeba se starat, jak často? To nelze jednoznačně určit. Záleží, jak často tisknete a v jak prašném prostředí. Doporučujeme dle vlastního uvážení, nebo nám napsat na podporu a my Vám poradíme vhodný interval. Na tiskárně je potřeba kontrolovat hlavně tyto části:

Dostatečnou lubrikaci a čistotu hlazených tyčí.

Zda jsou hlazené tyče čisté, vidíme jednoduše okem, v případě nečistot stačí nečistotu odstranit papírovým ubrouskem, případně čističem jako technický benzín. Po odstranění nečistot, tyče naolejujeme. Dostatečnou lubrikaci poznáme. Položím 3 prsty na tyč a přejedu po ní. Pokud mi prsty nedrhnou je vše v pořádku. Pokud drhnou, vezmu olej na kola a šicí stroje, kápnu kapku na tyč a párkrát přejedu ložisky po tyči, aby se cela sestava promazala. Poté zkusím, zda už prsty kloužou, případně opakuji s další kapkou.

Stav řemenic - přitažení řemenic, dostatečné napnutí řemene.

Přitažení řemenic provedeme tak, že zkusíme znovu dotáhnout červíky řemenic na motorech. (Tato procedura stačí provádět jednou měsíčně.) Správné napnutí řemene se kontroluje pomocí brnknutí o řemen, nebo testem prohybu. Zavezeme vozík extruderu na stranu k motoru, jednu část řemene v polovině délky od vozíku k ložisku zatlačíme směrem od druhého řemene. Pokud se řemen prohne lehce o víc jak 10 mm, je to špatně. Správné napnutí lze zajistit opětovným natažením řemene, případně přidáním napínací pružiny.

Lubrikaci a čistotu závitové tyče (tyčí) osy Z.

Čistotu tyče vidíme. Závit by se nám ale hůř čistil ručně, proto použijeme štětec a technický benzín, či jiné odmašťovadlo. Nad motor doporučuji umístit hadr, který bude stékající nečistoty sbírat. Následná lubrikace probíhá pomocí uhlíkové vazelíny. Vyjedeme do poloviny tiskového prostoru, naneseme vazelínu nad i pod matici a párkrát projedeme cely rozsah tyče nahoru a dolů.  

Upozornění

NIKDY! Nepoužívejte na údržbu tiskárny sprej WD-40.

Jeho složení je absolutně nevhodné pro mechaniku 3D tiskárny.

     

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info