Kalibrace tiskárny
V předchozím článku jsme provedli základní oživení tiskárny a nyní je načase, aby z tiskárny vycházely rozměry, jaké mají. Dle mých zkušeností je nejlepší provést kalibraci ve dvou krocích, nahrubo a jemné doladění.
1. Hrubá kalibrace
Tu provedeme zavezením tiskárny do výchozí polohy. Přes ovládací prostředí Pronterface popojedeme postupně všemi osami o 10 mm, přeměříme posuvnou měrkou. Změřenou hodnotu dosadíme do vzorce:
Nn = Lp/Ln * Np
Nn je počet nových kroků, které zadáme do souboru „configuration.h“.
Np je počet původních kroků ze souboru „configuration.h“.
Lp je požadovaná délka, kterou měla tiskárna ujet.
Ln je naměřená délka, kterou tiskárna ujela.
Hodnotu Nn uložíme do souboru configuration.h a celý firmware nahrajeme do řídící desky (dle postupu v článku o Oživení tiskárny).
2. Kalibrace extruderu
Pro kalibraci kroku motoru extruderu se nám nejvíce osvědčil tento postup. Pokud máte bowdenový extruder, stačí odpojit bowden, aby struna byla volná za extruderem a mohli jste provést měření. Kdo má jakýkoliv jiný (převodovaný, přímý,...), musí rozdělit extruder od hotendu tak, aby struna byla volná. Poté co máme volný extruder, označíme si filament k nějaké fixní hraně, ke které budeme provádět měření (například hrana těla extruderu). Přes terminál zadáme příkaz "G0 E100" (pohyb extruderu o 100 mm), uděláme novou rysku, takových rysek uděláme 5, abychom měli řádné měření. Nyní jednotlivé vzdálenosti mezi ryskami přeměříme a zprůměrujeme.
Pro kalibraci kroku postupujeme stejně jako v případě ostatních os.
3. Kalibrace PID
PID jsou koeficienty termoregulace, zjednodušeně jde o to, jak rychle se Vám tryska nebo topná podložka ohřeje a jak dobře drží teplotu na požadované hodnotě. Rozdíl mezi nezkalibrovaným PID a kalibrovaným je vidět na obrázcích pod článkem. Kalibrace PID koeficientu se provádí pomocí předpřipravené rutiny v programu Marlin. Do terminálu zadáme příkaz „M303 S210 C5“, kdy:
S označuje cílovou teplotu 210°C.
C označuje počet cyklu potřebných pro správné získání konstant.
Výsledné konstanty uložíme do souboru „configuration.h“.
To samé provedeme pro topnou podložku pomocí "M303 E-1 S80 C8". Dosahovanou teplotu samozřejmě můžete změnit, nicméně počet cyklů doporučuji neměnit.
4. Jemná kalibrace rozměrů
Po PID kalibraci, můžeme provést přesnou kalibraci rozměrů. Ta se provádí na vzorovém výtisku. Já jsem si pro kalibraci vymodeloval kostku 50x50x50 mm s tloušťkou stěny 1 mm, bez horního uzavření, s dírou o průměru 25 mm ve spodní stěně (model je ke stažení zde).
Po vytištění modelu je postup přesné kalibrace stejný jako hrubé: změříme jednotlivé délky, zadáme hodnoty do vzorce a nové hodnoty vložíme do souboru „configuration.h“ Všechny kalibrační změny nahrajeme do řídící desky, stejným postupem jako jsme postupovali pro prvotní oživení desky.